Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


Haberler / Duyurular

Kaymakamımız Turan YILMAZ’a Veda Yemeği Verildi

Kaymakamımız Turan YILMAZ’a Veda Yemeği Verildi Vali Yardımcısı olarak Rize’ye tayini çıkan kaymakamımız Turan YILMAZ’a, ilçedeki bir lokantada veda yemeği verildi.

30 Ağustos Zafer Bayramı İlçemizde Kutlandı

30 Ağustos Zafer Bayramı ilçemizde kutlandı Kutlama etkinlikleri, Atatürk Anıtına çelenk konulması saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Kaymakam Turan Yılmaz, Garnizon Komutanı Binbaşı Yücel Çetinkaya Ve, Belediye Başkanı Mehmet Kalkan’ ın da katıldığı etkinlikler Yayladağı Futbol Stadı'nda devam etti.

Yayladağı Kaymakamlığı İlçe Malmüdürlüğü

Tescil

14. Yayladağı Kültür ve Aba Güreşleri Festivali

Geleneksel Yayladağı Kültür ve Aba Güreşi Festivalinin 14’üncüsü yapıldı. Yayladağı Festivalinin 14’üncüsü 01.08.2014– 03.08.2014 tarihleri arasında yapılan etkinliklerle kutlandı

Kaymakamımız Turan YILMAZ ve Belediye Başkanımız Mehmet KALKAN, Hatay ve Antakya Gazeteciler Cemiyetlerini ziyaret ettiler.

Kaymakamımız Turan YILMAZ, Belediye Başkanımız Mehmet KALKAN ve Yayladağılı İş adamı beraberinde, bu yıl 14. düzenlenecek olan geleneksel “Yayladağı Kültür ve Aba Güreşi” etkinliği kapsamında Antakya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet ABDULLAHOĞLU ve Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet YETİŞEN’i ayrı ayrı ziyaret ettiler.

Yayladağı 2014 Yılı Bölge İçi Gelişmişlik Farklarının Azaltılması Mali Destek Programı–2

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) 2014 Yılı Bölge İçi Gelişmişlik Farklarının Azaltılması Mali Destek Programı–2 kapsamında, İlçemiz Öğretmenevi çok amaçlı toplantı salonun da bilgilendirme toplantısı düzenlenendi.

Kaymakamımız Turan YILMAZ, Karete de Başarı Gösteren Sporcularımızı Ödüllendirdi.

Kaymakamımız Turan YILMAZ, 23–26 Haziran tarihleri arasında Ordu’da düzenlenen (Budokaido Kyokushin) Türkiye şampiyonasına İlimizi temsilen katılan Yayladağı Karakaya Karete Spor Kulübü’nün başarılı sporcularını makamında kabul ederek, kendilerini tebrik edip ödüllendirdi.

Kaymakamlığımız ve Yayladağı Belediyesi tarafından “Geleneksel Yayladağı Festivali ve Aba Güreşi” Toplantısı Yapıldı.

Kaymakamlığımız ve Yayladağı Belediyesi tarafından Bu yıl 14’cüsü düzenlenecek olan “Geleneksel Yayladağı Festivali ve Aba Güreşi” ile ilgili olarak öğretmenevi çok amaçlı toplantı salonunda Festival tarihi ve program içeriğinin belirlenmesi için toplantı düzenlendi.

Yayladağı Kaymakamlığı ve Yayladağı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü 2013–2014 Eğitim–Öğretim yılı değerlendirme ve ödüllendirme programı.

Yayladağı Kaymakamlığı ve Yayladağı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2013–2014 Eğitim–Öğretim yılı değerlendirme ve ödüllendirme programı düzenlenmiştir. Program; Sayın Kaymakamımız Turan YILMAZ, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa ÖZTÜRK, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri, okul müdürleri, öğretmen, öğrenci ve velilerin katılımı ile gerçekleşti.

İlçemiz Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından (KPSS) Kamu Personeli Seçme Sınavı’na hazırlık kursu açıldı.

Kaymakamlığımızın önderliği ile Yayladağı Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından, Ortaöğretim ve Ön Lisans mezunlarına yönelik Coğrafya, Sosyal Bilgiler, Türkçe ve Matematik dersleri olmak üzere 5 alanda, (KPSS) Kamu Personeli Seçme Sınavı’na hazırlık kursu açılmıştır.

İlçemiz Yayladağı

İlçenin tarihi durumu milattan önceki yüz yıllara kadar uzanmaktadır. Bölgenin batısında bulunan ve yörenin en yüksek yeri olan Keldağ üzerinde mahalli ismi Harabe Kilise olarak bilinen ve tarihi kayıtlara göre ismi Barlahan olan kilisede yapılan kazılarda üç devreye ait paralar bulunmuştur. Bu paraların İyonyalılar'a, Romalılar'a ve Abbasiler'e ait olduğu tespit edilmiştir.

Yine aynı bölgede Montblace isminde bir şehrin bulunduğu ve dünyanın üçüncü büyük şehri olduğu, bütün kervan yollarının buradan geçtiği, dünyada ilk olarak şarapçılık ve ipekçilik monopolünün burada kurulduğu, 60 odalı hastanenin yapıldığı tespit edilmiştir. Şehrin üzerinde kurulduğu Keldağ' ın volkanik bir dağ olması dolayısıyla bir püskürme neticesinde şehrin tamamen yok olduğu belirtilmektedir. Yine Keldağ üzerinde bulunan bu kilisenin 1700 yıllık olduğu, Senpiyer kilisesinden sonra yapıldığı araştırma neticesinde ortaya çıkmıştır.

Ayrıca Denizgören köyünün Bayındır adı verilen mevkiinde Hocalar kilisesinden önce yapıldığı, şu savla ileri sürülmektedir. Hıristiyanlık dininin ilk ortaya çıktığı dönemde bu dine mensup olan çeşitli baskılarla karşılaşmakta ve bu kişiler genellikle gözden uzakta, saklanması ve kaçması kolay olan yerlerde yetiştirilmektedir. Bu sebeple Hıristiyanlık dinin içerisindeki resimler özelliğini günümüze kadar korumuştur.

İlçe daha sonra Osmanlılar'ın idaresine geçmiş I. Dünya Savaşı sonuna kadar bu yönetime bağlı olarak kalmıştır. Evliya ÇELEBİ Seyahatnamesinde ilçeden Trablusgarp Şam'a bağlı ORDU köyü olarak bahsetmektedir.

I. Dünya Savaşının sonunda ilçe Fransız işgaline uğramış ve 18 yıl Fransız yönetiminde kalmıştır. Hatay’ın müstakil devlet olması üzerine bir yıl Hatay devletinin bir ilçesi olmuş ve Hatay’ın Anavatan'a ilhakı ile 1939 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne katılmıştır.

İlçenin ismi Karadeniz bölgesindeki "Ordu" ile karıştırılmaması için ilçenin doğusunda bulunan Yayladağı adından esinlenerek YAYLADAĞI olarak değiştirilmiştir.