Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


Haberler / Duyurular

İLÇEMİZDE 23 NİSAN COŞKUSU

23Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı İlçemizde büyük bir coşku ile kutlandı. Saat 09:00 da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce Atatürk anıtına çelenk konuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı akabinde İlçemiz İlkokullar arası resim ve Ortaokullar arası şiir yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Personel Alım İlanı

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) ve Yayladağı Kaymakamlığı arasında imzalanan protokol çerçevesinde, Mikrokredi uygulamasını Yayladağı’nda da hayata geçirmek üzere İlçemiz de bir adet personel istihdam edilecektir.

Barınma Projesi Hayata Geçirildi

Kaymakamlığımız bünyesinde faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca 2013 yılında ilçemiz sınırları içerisinde yaşayan fakir, yardıma muhtaç, yaşlı ve engelli vatandaşlarımıza Barınma Projesi hazırlanarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğüne gönderilmiş, 35 m2’lik ev yapımı uygun bulunan 10 aileye evleri inşa edilerek fayda sahiplerine teslim edilmiştir. 2012 yılından bu yana Barınma Projesi Kapsamında 17 vatandaşımıza 35m2’lik ev yapılmış olup Barınma Projesi Kapsamında ev yapımları 2014 yılında da devam edecektir.

YAYLADAĞI’NDA MİKROKREDİ UYGULAMASI BAŞLIYOR

İlçemizde işsizliği, fakirliği ve yoksulluğu azaltmak amacıyla, aile bütçesine katkı sağlayıp üretimde bulunmak isteyen bayanlarımıza küçük birer sermaye verilerek başkalarına muhtaç olmadan gelir getirici faaliyetlerde bulunmalarına imkan sağlayan Mikrokredi uygulaması Yayladağı Kaymakamlığı ve Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) arasında imzalanan protokol çerçevesinde hayata geçiriliyor.

İlçemizde Kurulan MOBESE Sistemi Hizmete Girdi

İçişleri Bakanlığı kentlerimizin güvenliğini sağlamak maksadıyla Ülkemizin dört bir yanını MOBESE sistemleri ile donatıyor. Yayladağı ilçemizde yaşayan vatandaşlarımızın da daha güvenli, huzurlu bir ortam içinde yaşaması amacıyla Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (MOBESE) kuruldu.

Kaymakamlığımız Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın Aşevi Faaliyeti

16.06.2008 Tarihinden bu yana Kaymakamlığımız Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bağlı olarak faaliyet göstermekte olan aşevi kurulduğu günden buyana yaşlı, bakacak kimsesi olmayan ve fakir vatandaşlarımıza günde 2 öğün sıcak yemek yardımında bulunuyor

Yayladağı YİBO 2 nolu Konaklama merkezimizde Sergi Açılışı

Yayladağı YİBO 2 nolu Konaklama merkezimizde barınan Suriye vatandaşlarına yönelik açılan dikiş nakış kurslarında eğitim gören kursiyerlerimizin bir yıl boyunca yaptıkları el emeği göz nuru ürünler yapılan sergi ile tanıtıldı

Hatay Vergi Dairesi Başkanı, Kaymakamımız Turan YILMAZ’ı ziyaret etti.

25. Vergi Haftası kutlama etkinlikleri kapsamında Hatay Vergi Dairesi Başkanı Kazım KARACA, Hatay Vergi Dairesi Grup Müdürü Namık ORHAN, Hatay Vergi Dairesi Grup Müdürü Ahmet TECİMEN ve Yayladağı Malmüdürü Mustafa ODUCU Kaymakamımız Turan YILMAZ’ı ziyaret etti.

YAYLADAĞINDA FİDAN DAĞITIMI İKİNCİ DEFA YAPILDI

Hatay İli Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planı çerçevesinde İl Özel İdaresi tarafından % 50 si desteklenen karışık meyve fidanı dağıtımı bu yıl ikinci kere Yayladağı Kaymakamlığı İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından 24.02.2014 günü yapıldı.

Kaymakamımız Turan YILMAZ, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih GÜDER’i ziyaret etti.

Kaymakamımız Turan YILMAZ, İlçe Mütüsü Mehmet GÜNEŞ, hayırsever işadamı Mehmet ALKAN,Antakya Yayladağlılar Derneği başkanı Mehmet YALÇIN, Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri, Oda Başkanları ve yerel Basın Temsilcilerinden oluşan bir heyetle Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih GÜDER’i ziyaret etti. Ziyaret esnasında Yayladağı İlçesine önemli katkılar sunan Mustafa Kemal Üniversitesi Yayladağı Meslek Yüksek Okulumuzun geliştirilerek İlçemizin her anlamda kalkınması adına gelecekte yapılabilecekler üzerinde fikir alış–verişinde bulunuldu.

İlçemiz Yayladağı

İlçenin tarihi durumu milattan önceki yüz yıllara kadar uzanmaktadır. Bölgenin batısında bulunan ve yörenin en yüksek yeri olan Keldağ üzerinde mahalli ismi Harabe Kilise olarak bilinen ve tarihi kayıtlara göre ismi Barlahan olan kilisede yapılan kazılarda üç devreye ait paralar bulunmuştur. Bu paraların İyonyalılar'a, Romalılar'a ve Abbasiler'e ait olduğu tespit edilmiştir.

Yine aynı bölgede Montblace isminde bir şehrin bulunduğu ve dünyanın üçüncü büyük şehri olduğu, bütün kervan yollarının buradan geçtiği, dünyada ilk olarak şarapçılık ve ipekçilik monopolünün burada kurulduğu, 60 odalı hastanenin yapıldığı tespit edilmiştir. Şehrin üzerinde kurulduğu Keldağ' ın volkanik bir dağ olması dolayısıyla bir püskürme neticesinde şehrin tamamen yok olduğu belirtilmektedir. Yine Keldağ üzerinde bulunan bu kilisenin 1700 yıllık olduğu, Senpiyer kilisesinden sonra yapıldığı araştırma neticesinde ortaya çıkmıştır.

Ayrıca Denizgören köyünün Bayındır adı verilen mevkiinde Hocalar kilisesinden önce yapıldığı, şu savla ileri sürülmektedir. Hıristiyanlık dininin ilk ortaya çıktığı dönemde bu dine mensup olan çeşitli baskılarla karşılaşmakta ve bu kişiler genellikle gözden uzakta, saklanması ve kaçması kolay olan yerlerde yetiştirilmektedir. Bu sebeple Hıristiyanlık dinin içerisindeki resimler özelliğini günümüze kadar korumuştur.

İlçe daha sonra Osmanlılar'ın idaresine geçmiş I. Dünya Savaşı sonuna kadar bu yönetime bağlı olarak kalmıştır. Evliya ÇELEBİ Seyahatnamesinde ilçeden Trablusgarp Şam'a bağlı ORDU köyü olarak bahsetmektedir.

I. Dünya Savaşının sonunda ilçe Fransız işgaline uğramış ve 18 yıl Fransız yönetiminde kalmıştır. Hatay’ın müstakil devlet olması üzerine bir yıl Hatay devletinin bir ilçesi olmuş ve Hatay’ın Anavatan'a ilhakı ile 1939 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne katılmıştır.

İlçenin ismi Karadeniz bölgesindeki "Ordu" ile karıştırılmaması için ilçenin doğusunda bulunan Yayladağı adından esinlenerek YAYLADAĞI olarak değiştirilmiştir.