Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


Haberler / Duyurular

KAYMAKAM ALPASLAN ALTINIŞIK KOOPERATİF AÇILIŞINA KATILDI

Kaymakamımız Alpaslan ALTINIŞIK Yenice, Şakşak, Kösrelik mahallelerinde öğrenci ve yolcu taşımacılığı yapan Yenice Motorlu Taşıma Kooperatifinin açılışına katıldı.

KAYMAKAM ALPASLAN ALTINIŞIK KIZ MESLEK LİSESİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU

Kaymakamımız Alpaslan ALTINIŞIK. ilçemizdeki Kız Meslek Lisesini ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.

KAYMAKAM ALPASLAN ALTINIŞIK OKULLARDA İNCELEMELERDE BULUNDU

Kaymakamımız Alpaslan ALTINIŞIK. ilçemizdeki bazı okulları ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.

KARAKAYA KARATE VE SPOR KULÜBÜ SPORCULARI KAYMAKAM ALPASLAN ALTINIŞIK'I ZİYARET ETTİ

Yayladağı Karakaya Karate Ve Spor Kulübü sporcuları Kaymakam Alpaslan ALTINIŞIK'ı ziyaret etti.

Yayladağı'nda 18 Mart Çanakkale Zaferinin 100. yıldönümü ve Şehitleri Haftası anma etkinlikleri yapıldı.

Yayladağı'nda 18 Mart Çanakkale Zaferinin 100. yıldönümü ve Şehitleri Haftası anma etkinlikleri yapıldı.

VALİ YARDIMCIMIZ VOLKAN KÖKSAL, KAYMAKAMIMIZ ALPASLAN ALTINIŞIK VE ALTINÖZÜ KAYMAKAMI BAHATTİN ALP ARSLANKÖYLÜ YAYLADAĞI GÜMRÜK KAPISINI ZİYART ETTİ.

Hatay Vali Yardımcısı Volkan KÖKSAL, Kaymakamımız Alpaslan ALTINIŞIK ve Altınözü Kaymakamı Bahatti Alp ARSLANKÖYLÜ Yayladağı Gümrük Kapısını ziyaret etti.

VALİ YARDIMCIMIZ HAKKI ÜNAL, KAYMAKAMIMIZ ALPASLAN ALTINIŞIK VE BELEDİYE BAŞKANI MEHMET KALKAN, YAPIMI DEVAM EDEN CEZAEVİ İNŞAATINDA İNCELEMELERDE BULUNARAK BİLGİ ALDI

Hatay Vali Yardımcısı Hakkı ÜNAL, Kaymakam Alpaslan ALTINIŞIK ve Belediye Başkanı Mehmet KALKAN, ilçemizde yapımına devam edilen cezaevi inşaatında incelemelerde bulunarak yetkililerden inşaatla ilgili bilgi aldı.

KAYMAKAM ALPASLAN ALTINIŞIK İLÇEMİZE BAĞLI Bozlu MAHALLESİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU

Kaymakamımız alpaslan ALTINIŞIK ve Belediye Başkanı Mehmet Kalkan İlçemize bağlı Bozlu mahallesini ziyaret ederek İspir Baran İlköğretim okulunda incelemelerde bulunarak öğretmenlerle yemekte biraraya geldi

KAYMAKAM ALPASLAN ALTINIŞIK İLÇEMİZE BAĞLI ŞENKÖY MAHALLESİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU

Kaymakamımız alpaslan ALTINIŞIK ve Belediye Başkanı Mehmet Kalkan İlçemize bağlı Şenköy mahallesini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

YAYLADAĞI İLÇESİ TOPLANTI, GÖSTERİ YER VE GÜZERGAHLARI

İlçemizde yapılacak olan toplantı,gösteri yer ve güzergahları ekteki görsellerde belirtildiği gibidir.

İlçemiz Yayladağı

İlçenin tarihi durumu milattan önceki yüz yıllara kadar uzanmaktadır. Bölgenin batısında bulunan ve yörenin en yüksek yeri olan Keldağ üzerinde mahalli ismi Harabe Kilise olarak bilinen ve tarihi kayıtlara göre ismi Barlahan olan kilisede yapılan kazılarda üç devreye ait paralar bulunmuştur. Bu paraların İyonyalılar'a, Romalılar'a ve Abbasiler'e ait olduğu tespit edilmiştir.

Yine aynı bölgede Montblace isminde bir şehrin bulunduğu ve dünyanın üçüncü büyük şehri olduğu, bütün kervan yollarının buradan geçtiği, dünyada ilk olarak şarapçılık ve ipekçilik monopolünün burada kurulduğu, 60 odalı hastanenin yapıldığı tespit edilmiştir. Şehrin üzerinde kurulduğu Keldağ' ın volkanik bir dağ olması dolayısıyla bir püskürme neticesinde şehrin tamamen yok olduğu belirtilmektedir. Yine Keldağ üzerinde bulunan bu kilisenin 1700 yıllık olduğu, Senpiyer kilisesinden sonra yapıldığı araştırma neticesinde ortaya çıkmıştır.

Ayrıca Denizgören köyünün Bayındır adı verilen mevkiinde Hocalar kilisesinden önce yapıldığı, şu savla ileri sürülmektedir. Hıristiyanlık dininin ilk ortaya çıktığı dönemde bu dine mensup olan çeşitli baskılarla karşılaşmakta ve bu kişiler genellikle gözden uzakta, saklanması ve kaçması kolay olan yerlerde yetiştirilmektedir. Bu sebeple Hıristiyanlık dinin içerisindeki resimler özelliğini günümüze kadar korumuştur.

İlçe daha sonra Osmanlılar'ın idaresine geçmiş I. Dünya Savaşı sonuna kadar bu yönetime bağlı olarak kalmıştır. Evliya ÇELEBİ Seyahatnamesinde ilçeden Trablusgarp Şam'a bağlı ORDU köyü olarak bahsetmektedir.

I. Dünya Savaşının sonunda ilçe Fransız işgaline uğramış ve 18 yıl Fransız yönetiminde kalmıştır. Hatay’ın müstakil devlet olması üzerine bir yıl Hatay devletinin bir ilçesi olmuş ve Hatay’ın Anavatan'a ilhakı ile 1939 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne katılmıştır. Yayladağı İlçemiz, 1939 yılında Hatayın Vilayet olması ile 11.07.1939 tarih ve 4255 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 3711 sayılı kanun ile ilçe olmuştur.