Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


Haberler / Duyurular

Kaymakamımız Alpaslan ALTINIŞIK 121'inci J. EĞT. Alay Komutanlığı Serinyol– Hatay Kurmay Albay Sn. Edem ÖZCAN'ı makamında ziyaret etti.

Kaymakamımız Alpaslan ALTINIŞIK 121'inci J. EĞT. Alay Komutanlığı Serinyol– Hatay Kurmay Albay Sn. Edem ÖZCAN'ı makamında ziyaret etti.

Ağız ve Diş Sağlığı Etkinliği

25 Kasım 2014 günü Ağız ve Diş sağlığı etkinliği kapsamında Kaymakamımız Alpaslan ALTINIŞIK ve Hatay İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ümit Mutlu TİRYAKİ Çatbaşı ilköğretim okulunda öğrencilere diş macunu ve fırçası dağıtımı yaptı.

HATAY İL SAĞLIK MÜDÜRÜ VE HATAY İL MÜFTÜSÜNDEN KAYMAKAMIMIZ ALPASLAN ALTINIŞIK'A ZİYARET

Hatay İl Sağlık Müdürü Sebahattin YILMAZ ve Hatay İl Müftüsü Hamdi KAVİLLİOĞLU Kaymakamımız Alpaslan ALTINIŞIK'ı makamında ziyaret etti.

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ İLÇEMİZDE KUTLANDI

İlçemizde 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlaması yapıldı. Kaymakamımız Alpaslan ALTINIŞIK, Garnizon Komutanı Yücel ÇETİNKAYA, Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet KALKAN , daire amirleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı

KAYMAKAMIMIZ ALPASLAN ALTINIŞIK SURİYELİ ÖĞRENCİLERİ ZİYARET ETTİ

Kaymakamımız Alpaslan ALTINIŞIK ilçemizde faaliyet gösteren, suriyeli öğrencilerin öğrenim gördüğü okulları ziyaret etti.

SAMANDAĞI KAYMAKAMI CAHİT ÇELİK KAYMAKAMIMIZ ALPASLAN ALTINIŞIK'I ZİYARET ETTİ

Samandağı Kaymakamı Cahit ÇELİK Kaymakamımız Alpaslan ALTINIŞIK'ı makamında Ziyaret etti.

HATSU YAYLADAĞI KOORDİNASYON MERKEZİNİN AÇILIŞI YAPILDI

Bayraklarla karşılamaların yapıldığı ve Hatay Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımının gösterisiyle başlayan açılış törenine Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü SAVAŞ,Yayladağı Kaymakamı Alpaslan ALTINIŞIK, Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet KALKAN, siyasi parti, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

Hatay 2'nci Hudut Alay ve Garnizon Komutanı P. Krm. Albay Mehmet Ali TUNA Kaymakam Alpaslan ALTINIŞIK'a Ziyaret

Hatay 2'nci Hudut Alay ve Garnizon Komutanı Piyade Kurmay Albay Mehmet Ali TUNA Yayladağı garnizon komutanı Yücel ÇETİNKAYA ile birlikte Kaymakam Alpaslan ALTINIŞIK'ı ziyaret etti.

İlçemizde ,10 Kasım Atatürk’ü Anma Programı Düzenlendi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ölümünün 76. yıldönümünde tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de rahmet ve minnetle anıldı

İlçemiz Kaymakamı Alpaslan ALTINIŞIK'ın Göreve Başlaması

Sinop İli, Dikmen İlçesi Kaymakamı iken 02⁄09⁄2014 tarih ve 2014⁄1032 sayılı Müşterek Kararname ile İlçemiz Kaymakamlığına atanan Kaymakam Alpaslan ALTINIŞIK 11.10.2014 tarihinde görevine başlamıştır.

İlçemiz Yayladağı

İlçenin tarihi durumu milattan önceki yüz yıllara kadar uzanmaktadır. Bölgenin batısında bulunan ve yörenin en yüksek yeri olan Keldağ üzerinde mahalli ismi Harabe Kilise olarak bilinen ve tarihi kayıtlara göre ismi Barlahan olan kilisede yapılan kazılarda üç devreye ait paralar bulunmuştur. Bu paraların İyonyalılar'a, Romalılar'a ve Abbasiler'e ait olduğu tespit edilmiştir.

Yine aynı bölgede Montblace isminde bir şehrin bulunduğu ve dünyanın üçüncü büyük şehri olduğu, bütün kervan yollarının buradan geçtiği, dünyada ilk olarak şarapçılık ve ipekçilik monopolünün burada kurulduğu, 60 odalı hastanenin yapıldığı tespit edilmiştir. Şehrin üzerinde kurulduğu Keldağ' ın volkanik bir dağ olması dolayısıyla bir püskürme neticesinde şehrin tamamen yok olduğu belirtilmektedir. Yine Keldağ üzerinde bulunan bu kilisenin 1700 yıllık olduğu, Senpiyer kilisesinden sonra yapıldığı araştırma neticesinde ortaya çıkmıştır.

Ayrıca Denizgören köyünün Bayındır adı verilen mevkiinde Hocalar kilisesinden önce yapıldığı, şu savla ileri sürülmektedir. Hıristiyanlık dininin ilk ortaya çıktığı dönemde bu dine mensup olan çeşitli baskılarla karşılaşmakta ve bu kişiler genellikle gözden uzakta, saklanması ve kaçması kolay olan yerlerde yetiştirilmektedir. Bu sebeple Hıristiyanlık dinin içerisindeki resimler özelliğini günümüze kadar korumuştur.

İlçe daha sonra Osmanlılar'ın idaresine geçmiş I. Dünya Savaşı sonuna kadar bu yönetime bağlı olarak kalmıştır. Evliya ÇELEBİ Seyahatnamesinde ilçeden Trablusgarp Şam'a bağlı ORDU köyü olarak bahsetmektedir.

I. Dünya Savaşının sonunda ilçe Fransız işgaline uğramış ve 18 yıl Fransız yönetiminde kalmıştır. Hatay’ın müstakil devlet olması üzerine bir yıl Hatay devletinin bir ilçesi olmuş ve Hatay’ın Anavatan'a ilhakı ile 1939 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne katılmıştır. Yayladağı İlçemiz, 1939 yılında Hatayın Vilayet olması ile 11.07.1939 tarih ve 4255 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 3711 sayılı kanun ile ilçe olmuştur.