Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


Haberler / Duyurular

OLGUNLAR MAHALLESİ YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ KAYMAKAMIMIZ ALPASLAN ALTINIŞIK'I ZİYARET ETTİ

Olgunlar mahallesi yardımlaşma ve dayanışma derneği başkanı ve yönetim kurulu üyeleri kaymakamımız Alpaslan ALTINIŞIK'ı ziyaret etti.

Yayladağı'nda "Gençlik Ödülleri" Töreni

Yayladağı Sosyal Gençlik Platformu'nun bu yıl 5'incisini düzenlediği "2014 yılı Gençlik Ödülleri" programla sahiplerini buldu.Yayladağı Ekspres Gazetesi, Yayladağı Spor Kulübü ve Yayladağı Gençlik Derneği'nin Yayladağı Sosyal Gençlik Platformunu oluşumu altında düzenlediği program Öğretmenevi Çok Amaçlı Salonu'nda yapıldı.

GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜNDEN KAYMAKAM ALTINIŞIK'A ZİYARET

Yayladağı Gümrük Müdürlüğü çalışanları 26 Ocak Dünya Gümrük Günü münasebetiyle Kaymakamımız Alpaslan ALTINIŞIK'ı makamında ziyaret etti.

KAYMAKAM ALTINIŞIK KARNE TÖRENİNE KATILDI

Yayladağı Kaymakamı Alpaslan ALTINIŞIK Atatürk İlkokulu’nda gerçekleştirilen karne törenine katılarak velilerle bir araya geldi.

YAYLADAĞINDA 2014–1015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 1. DÖNEM DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

Yayladağ'ında 2014–2015 eğitim öğretim yılı 1. Dönem değerlendirme toplantısı yapıldı.

İLÇEMİZDEN KAR MANZARALARI

İlçemizde hafta sonu etkili olan kar yağışı kartpostallık görüntüler ortaya çıkardı.

Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Kemal KARAHAN'dan Kaymakama Ziyaret

Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Kemal KARAHAN Kaymakam Alpaslan ALTINIŞIK' ı makamında ziyaret etti.

YESDER Yönetim Kurulu Üyeleri Kaymakam Alpaslan ALTINIŞIK'ı Ziyaret Etti

Yayladağı esnafları yardımlaşma ve dayanışma vakfı yönetim kurulu üyeleri Kaymakam Alpaslan ALTINIŞIK'ı ziyaret etti.

Tuğgeneral Hasan POLAT Kaymakam Alpaslan ALTINIŞIK'ı Makamında Ziyaret Etti

Tuğgeneral Hasan POLAT Kaymakam Alpaslan ALTINIŞIK'ı Makamında Ziyaret Etti

Doğaka Genel Sekreteri Onur Yıldız,Yayladağı Kaymakamı Alpaslan ALTINIŞIK'ı Ziyaret Etti

Doğaka Genel Sekreteri Onur Yıldız,Yayladağı Kaymakamı Alpaslan ALTINIŞIK'ı Ziyaret Etti

İlçemiz Yayladağı

İlçenin tarihi durumu milattan önceki yüz yıllara kadar uzanmaktadır. Bölgenin batısında bulunan ve yörenin en yüksek yeri olan Keldağ üzerinde mahalli ismi Harabe Kilise olarak bilinen ve tarihi kayıtlara göre ismi Barlahan olan kilisede yapılan kazılarda üç devreye ait paralar bulunmuştur. Bu paraların İyonyalılar'a, Romalılar'a ve Abbasiler'e ait olduğu tespit edilmiştir.

Yine aynı bölgede Montblace isminde bir şehrin bulunduğu ve dünyanın üçüncü büyük şehri olduğu, bütün kervan yollarının buradan geçtiği, dünyada ilk olarak şarapçılık ve ipekçilik monopolünün burada kurulduğu, 60 odalı hastanenin yapıldığı tespit edilmiştir. Şehrin üzerinde kurulduğu Keldağ' ın volkanik bir dağ olması dolayısıyla bir püskürme neticesinde şehrin tamamen yok olduğu belirtilmektedir. Yine Keldağ üzerinde bulunan bu kilisenin 1700 yıllık olduğu, Senpiyer kilisesinden sonra yapıldığı araştırma neticesinde ortaya çıkmıştır.

Ayrıca Denizgören köyünün Bayındır adı verilen mevkiinde Hocalar kilisesinden önce yapıldığı, şu savla ileri sürülmektedir. Hıristiyanlık dininin ilk ortaya çıktığı dönemde bu dine mensup olan çeşitli baskılarla karşılaşmakta ve bu kişiler genellikle gözden uzakta, saklanması ve kaçması kolay olan yerlerde yetiştirilmektedir. Bu sebeple Hıristiyanlık dinin içerisindeki resimler özelliğini günümüze kadar korumuştur.

İlçe daha sonra Osmanlılar'ın idaresine geçmiş I. Dünya Savaşı sonuna kadar bu yönetime bağlı olarak kalmıştır. Evliya ÇELEBİ Seyahatnamesinde ilçeden Trablusgarp Şam'a bağlı ORDU köyü olarak bahsetmektedir.

I. Dünya Savaşının sonunda ilçe Fransız işgaline uğramış ve 18 yıl Fransız yönetiminde kalmıştır. Hatay’ın müstakil devlet olması üzerine bir yıl Hatay devletinin bir ilçesi olmuş ve Hatay’ın Anavatan'a ilhakı ile 1939 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne katılmıştır. Yayladağı İlçemiz, 1939 yılında Hatayın Vilayet olması ile 11.07.1939 tarih ve 4255 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 3711 sayılı kanun ile ilçe olmuştur.